FİLTRELE

Gömlek

(
Ürün Adeti
)
FİLTRELE
Kapat
Filtre
Renk
Geri
Renk TEMİZLE
+ Daha Fazla Göster
Beden
Geri
Beden TEMİZLE
+ Daha Fazla Göster
FİYAT
Geri
TEMİZLE
-

Gömlek, sözlük anlamıyla vücudun üst kısmına giyilen kollu veya yarım kollu, yakalı giysi anlamına geliyor.Gömleğin moda dünyasındaki uzun yolculuğunun başlangıcı ise Eski Mısır’a dayanıyor. İlk gömlek modelinde, başın geçmesi için orta kısmına bir delik açılmış. Bu modelin ismi “Kalasiris” imiş. Eski Yunan döneminde ise Kalasiris’e benzer özellik gösteren “Chiton”, o dönemler Yunanlara has olan bir metod olan drape metodu sayesinde vücudu örten ikinci gömlek modeli türüydü diyebiliriz.

Eski Babil İmparatorluğu’nda ise kalasiris denilen ilk gömlek modeli uzunluğuna göre sosyal statüyü ifade ediyordu. Uzun gömlek o kişinin zengin olduğunu, kısa gömlek ise onu giyen kişinin köle olduğunu anlatıyordu. Gömlek, günümüzdekine en benzer halde Roma İmparatorluğu döneminde kullanılmaya başlandı. Bu modele “Banniere” adı verilmişti. Arkası bol kesilmiş bu gömlek modeli, turnuvalara katılan şovalye ve süvarilerin eşleri tarafında dikilir ve turnuva günlerinde eşlerine, kendilerine uğur getirmesi amacıyla hediye edilirdi.

Gömlek, 15. yüzyılda kollara manşet, 16. Yüzyıldaise yaka diye bilinen parçasının boyun kısmına eklenmesiyle evrimini başarıyla tamamlamış. Bu dönemlerde gömleğin kullanış amacı ise günümüzden oldukça farklı. Gömlek, vücutla giysi arasında bir bariyer olması ve ter kokusunu gölgelemesi açısından bir nevi iç çamaşır olarak kullanılıyor. 17. yüzyıldan itibaren ise artık bildiğimiz şekilde gerçek bir giysi olarak kadınların giyimlerinin bir parçası haline geliyor. Aynı dönemde kolalı ve işlemeli gömlekler de üretilmeye başlanıyor. Gömlekle sosyal statü gösterme yöntemi bu yüzyılda da bambaşka şekilde kendini gösteriyor. İşçi sınıfı mavi yakalı gömlekler giyerken, beyaz yakalı gömlekler sadece patronlar tarafından giyilebiliyor. Hatta günümüzdeki “mavi yaka” ve “beyaz yaka” tabirleri de işte gömleğin bu tarihi yolculuğuna kadar dayanıyor!

Gömlek, yıllar boyu Avrupa’da bir çok atasözü ve deyime de konu oluyor. Bunun yanı sıra bir çok geleneksel inanış ve hareketin de içinde yer ediyor. Örneğin Fransa’da yeni doğan erkek bebekler doğduktan sonra ilk olarak babalarının üzerinden çıkan gömleğe sarılırmış. İtalya’da da erkekler aşık olduklara kızlara olan aşklarını gösterebilmek için kızların kapı eşiğine gizlice gömleklerini bırakırlarmış. 

Günümüze gelecek olursak da gömleğin bu uzun soluklu macerasından sonra erkek giyim dünyası için ne kadar önemli olduğundan bahsedebiliriz. Erkek gömlek modelleri hem günlük giyim hem de özel etkinlikler için bir çok çeşide sahip. Erkek spor gömlekleri olarak nitelenedirebileceğimiz oduncu gömlekler günlük giyim için bir örnek. Erkek dar kesim gömlekler ise günlük hayatta olduğu gibi özel davetlerde ceketler ile de tercih edilmekte. Erkek klasik gömlekler ise adından da anlaşılabileceği gibi erkek giyim dünyasının en önemli parçalarından biri. Gömlekleri birçok farklı şekilde kombinlemek mümkün. Tek başlarına oldukça hoş göründükleri gibi ceketler, kazaklar ve yeleklerle de güzel kombinler ortaya çıkarılabiliyor. Erkek spor gömleklerinin yaka kısımları daha salaş olduğu için bu gömlekler tişörtlerin üzerine giyilebiliyor ve kot pantolonlar ile havalı kombinler yapılabiliyor.

 

 

Uygula
Iptal Et
GERİ
ANASAYFA

Ne arıyorsunuz ?

Ara
Kampanyalar
TESETTÜR
CENTER OF FASHION