https://www.fullamoda.com/
FİLTRELE

Jean

(
Ürün Adeti
)
FİLTRELE
Kapat
Filtre
Renk
Geri
Renk TEMİZLE
+ Daha Fazla Göster
Beden
Geri
Beden TEMİZLE
+ Daha Fazla Göster
FİYAT
Geri
TEMİZLE
-

Kot, jean ya da diğer adı ile denim, çoğunlukla kumaşını pamuğun oluşturduğu ve pamuk ipliğinden dokunan bir kumaş türüdür. Rengini ise örgü çözgüsünün dışarıda olması sebebiyle alır. Sözlüklerde “giysi yapılan bir tür mavi renge sahip, kaba pamuklu kumaş, blucin” olarak yer alır. Kotların moda dünyasına girişi ise çadır bezi üreticisi olan ve hepimizin adını duyduğuna emin olduğumuz Levi Strauss sayesinde olmuş. Strauss, işçilerin zor çalışma şartlarını göz önüne alarak işçiler için daha dayanıklı pantolonlar üretmek amacıyla bir pantolon tasarlamış. Bu iş pantolonlarının ekleme yerlerini perçinle tutturmuş. Bir de pantolona cepler eklemiş. Ki bu cepler de o dönemde ilk defa bu amaçla kullanıldığı için cep kullanımında da bir devrim yapmış diyebiliriz. Eski pantolonlar 2-3 saat içinde kullanılamayacak hale gelirken bu pantolonlar oldukça dayanıklı çıkmış. Bir süre sonra Strauss ortağı ile birlikte bu pantolonların patentini almış. Sonrasında ise Fransa bölgesinde bu sağlam kumaşla yapılmış pantolonlar üretilmeye ve kullanılmaya başlanmış. Bir süre sonra 1950’li yıllarda bu pantolon sadece işçilerin giydiği pantolonlar olmaktan çıkmış ve yavaş yavaş Amerika’da gençler arasında popülerleşmiş. Kotun popülerleşmesi James Dean’in “Devlerin Aşkı” isimli filmde jean pantolon ile baş göstermesi ve ardından Elvis Presley gibi sanatçıların kot giymesi ile artmış. 

Asıl ismi jean olan bu pantolonun Türkiye’de kot olarak anılmasının da hikayesini anlatalım. Jeanlerin meşhur olduğu dönemlerde tekstil işi ile uğraşan Türk bir tüccar vardı. Bu tüccar terzilik eğitimi almak için 1940’lı yılların sonuna doğru Fransa’ya gidiyor ve blue jean ile karşılaşıyor. Bu pantolonların Türkiye’deki işçiler için de son derece kullanışlı olacağını öngörüyor. Tüccarımızın lakabı da “Muhteşem Kot” ve elbette ki bu kumaşı ülkesine getirince de kumaşa kot adını veriyor. 1950’li yıllardan itibaren de bu kumaş Türkiye’de de üretilmeye başlanıyor. Ülkemizde ilk olarak Ankara’da ve İstanbul’da satışa çıkıyor ve an itibari ile de geri döndürülemez biçimde bizler için harika bir ürün seçeneği doğmuş oluyor. Bahsettiğimiz gibi bir süre sonra artık işçi sınıfına hitap eden bir kıyafet olmaktan çıkarak her kesimden insana hitap ediyor.

Erkek giyimde de çok önemli bir yere sahip kot pantolonlar. Erkek jean pantolonlarda hemen her kesim ve modelde ürün bulmak mümkün. Özellikle yırtık erkek jeans pantolonlar, gençler tarafından sevilerek giyiliyor. Erkek kot pantolon modellerinde boru paçalı olanlar özellikle kış aylarında botlar ile giyildiğinde çok hoş duruyor. Ucuz erkek kot pantolon modelleri arasında bir diğer sezon trendi de straight regular fit diye tabir edebileceğimiz düz kesimli bedene ne tam oturan de de çok bol olan erkek jean pantolon çeşitleri. Bu sezon renkli sweatshirtler ve açık renk erkek jeans pantolonlarınızı kombinleyerek birlikte giyebilirsiniz.

 

 

 

 

Uygula
Iptal Et
GERİ
ANASAYFA

Ne arıyorsunuz ?

Ara
Kampanyalar
TESETTÜR
CENTER OF FASHION